
Tere lapsed, tana siis raagime Key Westi surnuaiast. paris sobilik teema Halloweeniks ja hingedepaevaks.
Kuna vaiksel saarel pole just maaga priisata, siis on surnuaed nimelt poolenisti maapealne. paris kõhe onju? noh tegelt ei ole, taitsa tore park jalutamiseks. kui just keegi pole monda hauda nurgast lahti urgitsenud ajaviiteks. tapset arvu ei teata, aga arvatakse, et 60,700le ruutmeetrile on maetud 60,000-100,000 inimest (Key Westis elab praegu umbes 30,000 inimest) ja pidavat veel kovasti juurde mahtuma.
Surnuaed "avati" peale 1846 a. orkaani, mis eelmisest, mere aares asuvast surnuaiast, oli mitmeidki laipu lainetega valja uhtunud. linn ostis omal ajal surnuaia maa 400$ eest, praegu kysivad inimesed yhe koha edasimyygihinnaks 30,000$. uusi maa-aluseid kohti muidugi ammu enam pole, nii et selle 30 tuhhi eest void vabalt endale kaissu votta ka endiste asunike kondid. no ja seetottu ehitataksegi seal haudadele korruseid peale, kolmekordne maja koos keldriga on tavaline taks. viimase aasta jooksul on moned kovemad Key Westi perekonnad ehitanud lausa 4 voi 5 kordsed mausoleumid, kus oma hauatagust elu mahuvad elama kuni 40 perekonnaliiget. (nagu synnipaevadest ja pyhadest veel vahe oleks, parast surma vahi veel terve igavik oma sugulaste kaameid kolpasid.) linnale kuuluvate hauakastide? hind soltub korgusest, on palvetamiskorgus, sydamekorgus ja silmadekorgus. hinnatuim kaup on sydamekorgus, aga on ka neid, kes spetsiaalselt tahavad koige korgemal olla, noh et saaks yle aia vaadata.
Oma moningate kurioosumite tottu on surnuaed ka paris vilgas turismiobjekt. Lisaks kohalike kuulsuste haudadele on populaarsed kellegi B.P. Robertsi haud, mille kivile on graveeritud “I told you I was sick” ja yhe perekonna hauaplats kuhu on ka maetud 3 Yorkshire terjerit ja lemmikloomana peetud hirv.
Iga korraliku surnuaiaga kaib kaasas ka moni oudusjutt ja Key Westi surnuaia oudusjutu peategelased on Elena Hoyos ja Carl Von Cosel (norganarvilistel mitte lugeda).
Carl von Cosel oli 50 aastane saksa paritolu tehnik/leiutaja/teadlane, kes 1930ndatel tootas Key Westi haigla rontgeniosakonna tehnikuna. Elena Hoyos oli 22 aastane tuberkuloosi surev Kuuba paritolu patsient. Vana Carl armus noornaisesse ara ja sai Elena perekonnalt nousoleku katsetada naise raviks ebatraditsioonilisi ravivotteid nagu ravimtaimed, erinevad kemikaalid ja isegi rontgenkiiritus. Sellest hoolimata (voi selle tottu) Elena siiski suri ja maeti maha. Aga Carli surematu armastus ei lasknud mehel kaed rypes istuda, vaid ta ehitas Elenale mausoleumi ja naine kaevati hauast valja ning koliti ymber mausoleumi. Carl kais iga ohtu Elenaga raakimas, selleks oli ta isegi hauakambrisse lasknud telefoni paigaldada. Ja natuke ta vist ka palsameeris Elenat igal ohtul. Igatahes kestis see noorte armulugu oma paar aastat, kuni Carl lasti haiglast toolt lahti ja ta pidi kuskile kaugemale hurtsikusse kolima. Kuna naisekasi on majas abiks, vottis ta ka Elena kaasa. Selleks ajaks oli Kaunis Helena juba kaunikesti kodunenud ja lehkav, nii et Carl pidi koik oma keemiaalased tarkused kasutusse votma ning teda pidevalt rekonstrueerima ja lohnastama. Et ta oma vormi hoiaks, toppis Carl ta tais palsameerimisvedelikuga immutatud kaltse, nägu tootles siidi ja vahaga, pluss veel pisiasjad nagu klaassilmad, parukas ja kunstsorm koos abielusormusega. Ja nii see uinuv kaunitar seal Carli voodis siis lebas 7 aastat kuni ta oele hakkas lopuks kahtlane tunduma, et Carl enam oma oid mausoleumis ei veeda ja ta laks Carli juurde asja uurima. Oma ouduseks leidis ta mehe voodist Elenale sarnaneva muumia ja kutsus politsei. Carli siiski mingis kuriteos syydi ei tunnistatud, kuna hauaryvetamise aegumise tahtaeg oli 2 aastat, aga Carl oli juba selleks ajaks 7 aastat Elenaga elanud. Enne uuesti maha matmist pandi lagunev laip ka rahvale vaatamiseks valja (tsirkust ja leiba), seejarel loigati vaikesteks tykkideks ja maeti salaja vaikses karbis maha. Praegune surnuaiavaht arvab teadvat, kuhu ta on maetud, aga hoiab seda traditsiooniliselt saladuses. imelikul kombel kohtuprotsesside kaigus enamik inimesi olid Carli poolel, et vaat milline tore mees oma kustumatu armastusega. Tollal polnud veel kyll avalikuks tulnud fakt, et meistrimees oli oma kallimale ka plastikust vagiina valmis nokitsenud ja elas koik need aastad oma naisega taisverelist suguelu. Vot sellised kovad mehed elasid vanasti.
Carl ise kolis varsti peale seda Key Westist ara, aga ei lasknud ennast sellest heidutada. Elena surimaski kasutas ta elusuuruses nuku ehitamiseks, kellega elas ilmselt rohkem voi vahem onnelikult kuni oma surmani 1952. aastal.
Ma siia pilte ei hakka panema, aga kes tahab, voib soogiisu tekitamiseks ise neid nimesid googeldada :).
Kauneid unenagusid, tibukesed!